Iniekcja ciśnieniowa

Jeśli budynek nie posiada sprawnej izolacji poziomej lub pionowej, można ją odtworzyć na kilka sposobów. Tradycyjnie przez odkopywanie fundamentów i odsłanianie ścian budynków lub zastosować np. metodę iniekcji ciśnieniowej, która pozwala uniknąć kosztownego i uciążliwego procesu odsłaniania fundamentów (nie zawsze jest to możliwe). Cały proces odtworzenia izolacji przeprowadza się od środka budynku. W tym miejscu warto nadmienić, że brak izolacji poziomej lub pionowej lub jej uszkodzenie powoduje, że oddziaływujące na zewnętrzne mury budynków wody gruntowe a także opadowe, prędzej czy później spowodują zawilgocenie ścian oraz nastąpi proces podciągania kapilarnego przez mur, co w dalszej perspektywie powodować będzie rozwijanie się grzybów i pleśni, odpadanie tynków, powstawanie pęknięć i rys zarówno w ścianach jak i posadzkach budynku.

Metoda iniekcji ciśnieniowej polega na wywierceniu układu niedużych otworów, zamontowaniu w nich tzw. pakerów (iniektorów) i wtłoczeniu przez nie pod ciśnieniem specjalnie dobranej substancji uszczelniającej, np. żywic epoksydowych lub poliuretanowych.

Dobór materiałów iniekcyjnych zależy od rodzaju i zakresu działań prowadzących do odbudowania lub naprawy hydroizolacji, stopnia zawilgocenia lub przeciekania ścian, rodzaju surowca budowlanego, itp. Do iniekcji wykorzystywane są różnego rodzaju żywice poliuretanowe, żele akrylowe, żywice epoksydowe, zaczyny cementowe lub krzemiany. W niektórych przypadkach najskuteczniejszym rozwiązaniem może okazać się odpowiednia kombinacja różnych materiałów uszczelniających do iniekcji. Wykorzystując jako materiały iniekcyjne specjalne preparaty, można dokonywać tzw. iniekcji kurtynowych, wytwarzając brakującą izolację poziomą lub pionową. Iniekcja taka polega na wykonaniu sieci odwiertów o odpowiednich parametrach na całej powierzchni ściany. Ściany lub podłogi zostają przewiercone aż do otaczającego je gruntu. Następnie pod ciśnieniem wtłacza się w te otwory odpowiedni preparat iniekcyjny, np. żele pochodzenia mineralnego. Po iniekcji na styku ściana-grunt powstaje powłoka uszczelniająca, wypełnione zostają również rysy powstałe w zewnętrznej warstwie muru oraz pory w przylegającej glebie. Własności żeli iniekcyjnych sprawiają, że pod wpływem wilgoci warstwa izolacyjna powiększa swoją objętość, tym samym samoistnie się uszczelniając. Tak powstała przepona pozwala stworzyć lub odbudować izolację przeciwwilgociową budynku.

Wykonanie zabezpieczenia z żywic daje bardzo wysoką skuteczność i trwałość ochrony przed naporem wody oraz podwyższa odporność na korozję wywołaną agresywnym środowiskiem. Ponadto, za pomocą żywic możliwe jest precyzyjne i mocne sklejenie oraz powstrzymanie przed dalszym uszkodzeniem, np.: pękniętych ścian, naroży, a także innych elementów potrzebujących silnego i trwałego scalenia.

Iniekcje ciśnieniowe można przeprowadzać w elementach betonowych, kamiennych, ceglanych, a także na połączeniach tych elementów z elementami stalowymi i żeliwnymi.

Posiadamy adekwatne szkolenia i doświadczenie w oferowanym zakresie prac. Chętnie służymy pomocą oraz doradztwem technicznym.

 

Reklama

 

Reklama

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcejRozumiem